Bayraklı Belediyesi \'Sinema İzmir Projesi\'nin üyesi oldu
26 Mart 2020, 14:52

Bayraklı Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan İzmir Vakfı Sinema Ofisi tarafından hazırlanan 'Sinema İzmir Projesi Destek Ağı' üyesi oldu. Konuyla ilgili protokol, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal tarafından imzalandı. Buna göre İzmir'de yapılması planlanan dizi, sinema veya reklam filmi çekimleri için Bayraklı Belediyesi, imkanlar dahilinde destek verecek.


Bayraklı Belediyesi, İzmir’in bir sinema şehri olmasına katkı sağlamak için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği yaptı. Sinema Ofisi ile imzalanan protokol kapsamında İzmir'deki prodüksiyon faaliyetlerinde düzenli bir iletişim ağı kurulacak ve Bayraklı Belediyesi, imkânlar çerçevesinde sinema çalışmalarına destekte bulunacak. Kültür ekonomisinde İzmir’in pay sahibi olması vizyonu doğrultusunda, ulusal ve uluslararası film yapımları için İzmir’in cazibesini artırma hedefi gözeten proje, İzmir'de gerçekleşecek film çekimlerinde tarafların rollerini ve sorumluluklarını kolaylaştırıcı bir rol üstlenmeyi amaçlıyor.

 

'Bayraklı' sinema için çok uygun

Bayraklı'nın sinema sektörü için İzmir'deki en uygun ilçelerden olduğunu dile getiren Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, İzmir ve Bayraklı'nın tanıtımına katkı sağlayacak her projede olacaklarını ifade etti. Başkan Sandal, İzmir Sinema Ofisi ile birlikte önemli projelere imza atacaklarını söyledi. İzmir'in sinema potansiyelini ortaya çıkarmak için hazırlanacak envanter çalışmasına katkı sağlayacaklarını sözlerine ekleyen Sandal, Bayraklı'nın çeşitli bölgelerinin birçok film için doğal set alanları olabileceğini kaydederek, film yapımcılarını Bayraklı'yı gezmeye davet etti.


 

Sinema ofisi nasıl çalışıyor?

Sinema İzmir Projesi kapsamında İzmir Vakfı tarafından kurulan Sinema Ofisi, kentte çekilecek filmlerin çoğalması için faaliyetlerde bulunacak. Proje kapsamında İzmir'de film yapım sektöründe faaliyet gösteren firmaların yanı sıra üniversitelerin ilgili bölümlerinde eğitim alan öğrencilere de deneyim ve nitelik kazandırılarak iş fırsatları sunulacak. İzmir Sinema Ofisi ile iletişime geçen yapımcılara ve yönetmenlere, senaryolarına uygun çekim mekânlarının belirlenmesi ve izinlerin alınması konusunda rehberlik edilecek. Ofis ayrıca lojistik, ekipman, kostüm, konaklama, catering ve ihtiyaç olan her konuda İzmir’de bulunan imkanlara erişim konusunda da yol gösterici olacak.